„JETy“, aneb „za vůní kerosinu“

I cesta může být cíl. My však také občas naopak přivítáme zajímavý cíl, abychom si mohli užít cestu…  Vzhledem k tomuto se snažím vymyslet pokud možno zajímavé téma vyjížďky s jednotným hlavním motivem, nebo alespoň vyjížďku se zajímavými a méně obvyklými zastávkami.

A protože poblíž Ústí nad Labem se v polovině května koná akce, která by mohla zaujmout i většinu laiků, naplánoval jsem na sobotu 12.5.2018 vyjížďku s názvem „JETy“ aneb „za vůní kerosinu“.

V tento den se totiž na modelářském letišti v obci Suché u Teplických Modlan koná akce „Polétání s jety“, na kterou se pravidelně sjíždí letečtí modeláři nejen s obřími modely, ale především modeláři s modely rour, trubek, jetů, neboli tryskáčů. Důležité je, že jde o obří modely, poháněné nikoli „pouhými“ dmychadly, ale skutečnými a plnohodnotnými „turbínami“ – tedy tryskovými motory, spalujícími pravý letecký petrolej. Ve světě modelářství jde o oblast, jejíž úroveň je díky náročnosti, propracovanosti a použité technice možné právem označit za jakousi „vyšší dívčí“…

Na místě leteckého dne samozřejmě nechci strávit celý den, přesto však věřím, že již jen díky krásným a propracovaným modelům bude pro většinu z nás velmi zajímavé nahlédnutí do tohoto úžasného světa. Zvláště když shlédneme modely poháněné miniaturizovanými, ale jinak plnohodnotnými tryskovými motory – bude toto nahlédnutí i časem, kterého nebudeme litovat, ale rádi na něj vzpomeneme.

A přestože se svezeme na našich krásných moto miláčcích – abychom viděli alespoň část zajímavých letových ukázek, neplánuji tentokrát na místě zůstat po dobu „běžné průměrné pauzy“, ale trošičku déle, abychom se také  mohli ujistit, že krásné modely nejen dobře vypadají, ale také dobře a realisticky létají. Tato vyjížďka tedy není pro motorkáře, kteří plánují celý den pouze jezdit, anebo pro Ty, kterým téma modelářského umu vůbec nic neříká. Podrobnosti a časové propozice jsou k nalezení v itineráři níže (ačkoli i ten se může např. s ohledem na počasí měnit).

Na místě bude možné se občerstvit, vypít si chlazený nápoj, anebo v případě chladnějšího počasí například čaj….

Vyjížďku zahájíme v Mladé Boleslavi u čerpací stanice Benzina při výjezdu na Mnichovo Hradiště. Zájemci se však samozřejmě mohou připojovat až cestou… V Mladé Boleslavi si všichni natankují a následně se svižným tempem přesuneme do Mělníka, odkud pojedeme pěkným údolím do Roudnice nad Labem, Litoměřic, Lovosic, a následně dojedeme do hlavního cíle vyjížďky – na modelářské letiště v Suché, kde si dáme (tentokrát trošičku delší) pauzu, občerstvíme se, prohlédneme si modely, atd. Čas odjezdu bych tentokrát určil jako „nejzazší“ s tím, že (protože na sebe uvidíme), můžeme se operativně domluvit na zkrácení pobytu na letišti a případném dřívějším odjezdu.

Po opětném nasednutí na stroje budeme pokračovat údolím Labe až do Děčína a dále údolím Ploučnice přes Žandov a Českou Lípu až do známých Pekelných dolů. Po pauze a „pekelném“ občerstvení budeme pokračovat na Stráž pod Ralskem, Osečnou a Český Dub, kde si opět vychutnáme krásný úsek až do Mnichova Hradiště. Odtud je to již jen kousek do Kosmonos a Mladé Boleslavi, kde u stejné čerpací stanice ukončíme oficiální část této vyjížďky a vrátíme se jednotlivě, či ve skupinkách domů.

Poznámka: Zbyde-li nějaký čas a bude-li dobré počasí, můžeme (po vzájemné domluvě) jako doplňkový cíl navštívit blízký Ještěd. V pokročilém odpoledni nepředpokládám, že by muselo být nutně plné horní parkoviště – s ohledem na navýšené parkovné však nedoporučuji na místě zůstávat a můžeme si pouze udělat rychlou fotku (anebo ani tu ne) a pokračovat dál v jízdě… Zajížďka je to kratičká, ale serpentiny jsou tam krásné…

Zde je odkaz na předpokládanou trasu, zájemci se tak mohou přidávat (či odpojovat) postupně. Případné drobné změny trasy, či jídla budeme řešit v závislosti na času, počasí, či dopravní situaci, ovšem místa zastávek a průjezdů se jako vždy budeme snažit dodržet.

Kdo se bude chtít přidat – poprosím pouze o zprávu o účasti, abychom v případě nějakého zdržení věděli, co s dotyčným je, jestli máme např. někde chvíli počkat, atd…

Na tomto odkazu lze prohlédnout Itinerář vyjížďky.  (Je připraven s drobnými časovými rezervami).

Těšíme se setkání fajnšmekrů a technických fandů!