6. ČSRS vs. koronavirus

Důležité informace:

Když jsem 3.března rozesílal SMSky s pozvánkou na letošní Raider sraz (a Stanley je rozesílal na Slovensku), psal jsem, že pozvánky ještě duplicitně rozešlu emailem. Nicméně krátce po našem návratu Jelenovské (Zimní setkání 2020 – začátkem března 2020) vyhlásila vláda kvůli koronaviru karanténu, která nás bohužel obtěžuje doteď. 🙁 V rámci všech následujících starostí kolem jsem již emailem pozvánku neposílal a rozhodl se vyčkat. Beztak šlo pouze o potvrzení pozvánky SMSkou, takže předpokládám, že se nic neděje, SMSka všem pozvaným dorazila a o tudíž o letošním Raider srazu ví. (a pokud ne – je dobré sledovat stránky 🙂 – pošlu ale emailem ještě upozornění na tento příspěvek).

Tak jako vloni – i letos jsem se zařekl, že již nechci nahánět zájemce, kteří se zapomenou přihlásit a později volají s dotazy, jestli je ještě místo, stejně jako tzv. zájemce, kteří „neví, co bude“, apod. Zkrátka kdo chce, má to již dávno zařízené a skalní účastníci jsou povětšinou již přihlášeni bez ohledu na letošní mimořádnou situaci s koronavirem. Vědí totiž (a na stránkách je to uvedeno také), že zaplacené zálohy jim budou případně vráceny.

Přesto si letošní situace žádá na informace trošku podrobnější přístup, proto píši tento příspěvek. Nikdo z nás zatím na sto procent (nebo alespoň podrobněji) neví, co se bude dít. Nejsem příznivcem nepodložených teorií a nepodložených dohadů „co bude“, ale ukvapené závěry by však přispívaly pouze k všeobecnému zmatku.

S několika pravidelnými a skalními účastníky jsme se tedy dohodli, že věci prozatím necháme nadále plynout alespoň do poloviny května a uvidíme, jak se situace vyvine.

Polovina května sice ještě neuplynula, ale máme zde přeci jen pozitivnější náznaky “světla na konci tunelu”…

Pokud jde o ubytování – s majitelem ubytování jsem se v rámci příprav Raider srazu nejprve dohodl na přihlašování do poloviny dubna, později kvůli koronaviru na prodloužení termínu přihlášek do 17.5.2020. (Už toto bylo z jeho strany velmi vstřícné gesto, protože kemp máme nyní pronajatý prakticky celý a on v podstatě riskuje, že pokud bychom nedorazili, pak by již volné kapacity pravděpodobně během pár dní neprodal…) I datum 17.5.2020 však bylo ještě posunuto – viz níže… 

Toto bylo doposud a na stránkách by se doposud měly občas zobrazovat dvě upozornění:

a) První (v modrém rámečku) je stručné info, že byla zveřejněna pozvánka na 6. Raider sraz. (*)

b) Druhé – důležitější – okno (v červeném rámečku) bylo doplněno v polovině března, a informuje o dalším postupu ve vztahu ke koronavirové pandemii. A samozřejmě také o nejčastější otázce – tj. „co by se stalo, kdyby měli účastníci uhrazeny zálohy a vláda by z jakýchkoli důvodů neuvolnila karanténu ani v červnu?“  Každý, koho to zajímá, jistě toto okno četl. (**)

Nadále platí, že pokud by i koncem května situace nepříznivá, bude hned začátkem června vyhlášeno závazné rozhodnutí o konání Raider srazu. A také v jaké bude formě, neboť zatím stále neznáme všechna budoucí omezení, nebo naopak uvolnění…

Každopádně koncem května pravděpodobně vědět mnohem víc ohledně dalších opatření, souvisejících s uvolňováním karantény nejen v ČR, ale také v Polsku a na Slovensku.

Stručné shrnutí:

 • S Raider srazem se zatím nadále počítá! Akce je sice už relativně brzy, ale zároveň i daleko a ještě se toho může mnoho změnit.
 • Již začátkem dubna bylo dohodnuto s majitelem ubytovacího zařízení, že v případě trvání karantény, nebo nějakého omezení počtu lidí na akcích nám vrátí peníze dříve poukázané jako zálohu.
 • S ohledem na panující nejistotu nám majitel ubytovacího zařízení velmi vyšel vstříc v tom, že souhlasil s posunutím termínu přihlášek – a tedy termínu, do kdy mu musím poslat závazné informace o počtu účastníků, ubytovacím pořádku a také do kdy mu pošlu zálohu. Jak jsem avizoval na stránkách ve vyskakovacím okně možnost přihlašování byla původně posunuta do 17.května 2020.
 • Tento týden však vláda ČR vyhlásila ukončení mimořádného stavu k 17.5.2020 a s tím i postupné uvolňování dalších omezujících opatření. Má sice v této věci stále dost velký zmatek, neboť nadále vydává protichůdná a často se měnící vyhlášení, nicméně šanci na konání Raider srazu máme snad již trošku větší, nebo máme alespoň více času na získání dalších informací.
 • S ohledem na avizované uvolňování mimořádných opatření jsem tedy ve středu 29.4. majiteli ubytování zatelefonoval znovu a požádal ho ještě o další dodatečné posunutí přihlášek až do neděle 31.května 2020. Pan majitel chápe výjimečnost situace a ještě jednou nám s posunutím termínu přihlášek vyhověl! (Ano – je to termín „na krev“, ale je výjimečná situace. Jak je známo – běžně musím organizovat akce s velkým předstihem, protože pro 80-100 lidí musím mít domluveno ubytování již například ¾ roku i déle předem. Pozvánky a přihlášky pak zveřejňuji 5-6 měsíců půl roku dopředu, kdy již někteří lidé mají lepší představu, jestli se budou moci zúčastnit. Nemohu však čekat déle, protože při objednávce ubytování pro tak velký počet lidí chtějí majitelé zálohu a chtějí ji mít na účtu do určité doby, aby mohli z případně zrušeného ubytování volné kapacity včas prodat… Ale jak jsem psal – letos je to výjimka, protože se dějí výjimečné události. Proto nezbývá, než majiteli za vstřícnost poděkovat).
 • Letos tedy zcela výjimečně – je nyní nově možné přihlásit se na Raider sraz do 31.5.2020 s tím, že zálohy na ubytování musím mít na účtu nejpozději do 2.6.2020.
 • Nadále platí, že pokud by byla situace nepříznivá i koncem května, vyhlásím hned prvního června závazné rozhodnutí, jestli se akce bude, či nebude konat a také v jaké proběhne formě (***). Koncem května budeme totiž pravděpodobně vědět mnohem víc ohledně dalších opatření, souvisejících s uvolňováním karantény.
 • Kdo tedy bude skutečně chtít přijet, jako organizátor žádám, aby mi to co nejvíce zjednodušil a neodkládal přihlášku. Nechci věci řešit na poslední chvíli a letos to absolutně nebude nebude možné. Je nutné mít na paměti, že Raider sraz by pak měl začít už 11.6.2020 (!)

Podtrženo: Tato důležitá informace se týká alespoň těch zájemců, kteří nadále zůstali v klidu, koronavirem nevykolejení a budou se chtít zúčastnit. Navíc v době, kdy tento email píšu se situace jeví příznivěji, než třeba ještě před Velikonočními svátky. Takže zájemci hlašte se – jedeme dál… 😉

 

Dále lze k tématu koronaviru a souvisejících omezení diskutovat a ptát se v diskusním fóru zde, případně o konání Raider srazu jako takového tady.


 

(*) Toto okno upozorňovalo „váhavé střelce“, že přihlašování na Raider sraz je již v plném proudu…

(**) Toto okno původně informovalo o posunutí termínu přihlašování do 17.5.2020, ale POZOR – Od nynějška (2.5.2020) je znovu upravené a upozorňuje na již avizované posunutí termínu přihlašování na Raider sraz 2020 až do 31.5.2020.

(***) Forma akce:

K formě akce nejprve moje zhodnocení současné situace:

 • Do nedávné doby jsme nevěděli, do kdy bude platit v ČR karanténa. I přes různé zprávy ze zahraničí však nadále nevíme jak to ve skutečnosti bude v Polsku a na Slovensku;
 • Uvažoval jsem tak, že i kdyby např. karanténu v ČR zrušili, stejně nevíme, zdali bude také zrušena v Polsku a na Slovensku, stejně jako není jisté, kdy se tak skutečně stane;
 • I kdyby karanténu zrušili – není zatím jisté, jak jak to bude s možností cestovat přes hranice. U nás už cestovat půjde, ale opět nevíme jak to bude v Polsku a na Slovensku;
 • Nevíme, jak to bude s karanténou po návratu z Čech – např. jestli by Poláci, nebo Slováci nemuseli zůstat doma i přes obecně zrušenou karanténu v Polsku, či na Slovensku;
 • Otázka také je, jestli ti, kteří se navrátí z ciziny (tedy opět Poláci a Slováci, nebudou muset nadále předkládat negativní osvědčení na koronavirus? U nás zatím platí, že když se Čech vrátí z ciziny, musí mít nadále negativní osvědčení;
 • V neposlední řadě nevíme, jaká další opatření budou pokračovat i po oficiálním zrušení karantény? Mám na mysli například konání různých akcí co do počtu lidí – budou se moci lidé setkávat do počtu např. 10 lidí (u nás je nyní 10 lidí), nebo třeba 100 lidí? Bude to možné v počtu do 20-ti, 30-ti, nebo třeba 50-ti lidí? (U nás se nyní hovoří např. o tom, že v kině může být max. 100 lidí, ale musí být vždy „od sebe“, což si u Raider srazu také zatím moc neumím představit;
 • Budou již v červnu otevřené restaurace? A budou to jen zahrádky, nebo i budovy? Budou vařit, nebo nabízet jen utopence a pivo?
 • Budou otevřeny památky, hrady, zámky, rozhledny, sportoviště?
 • Budeme ještě muset nosit roušky?
 • Atd…

A všechny tyto otázky se týkají také Poláků a Slováků… Proto k formě akce dodávám:

S ohledem na předchozí body jsem původně uvažoval, že konání Raider srazu 2020 prostě zruším. Mnoho kamarádů však chce přijet, chce se vidět, pokecat a svézt se. Zkrátka – pořád jsou to optimisté, tak jako já. A vážím si toho, že optimisté a nadšenci se najdou i na Slovensku – dokonce v případě, že by si po návratu museli zaplatit test na koronavirus (!)

Myslím, že kdybychom v Čechách nemuseli akci rušit, ale kamarádi ze Slovenska a Polska měli nadále nějaká omezení, bylo by fér zrušit akci s tímto názvem. Jednoduše proto, že se mi jeví trošku pokrytecké nazývat akci Česko-Slovenským, nebo třeba Česko-Slovensko-Polským srazem – pokud by ve skutečnosti mohli přijet jen ti, kteří by nepřejížděli hranice…

Zároveň se mnoho lidí uvažuje o účasti – už jen proto, že ubytování máme domluvené a většina z nás už nechce déle sedět doma. Využili bychom tak doposud dohodnutého a zorganizovaného, alespoň v menším počtu a zájemci z ČR by mohli přijet na akci, kterou bychom nazvali například „“Jarní setkání“, nebo pro mě za mě třeba „Setkání proti koronaviru“… 😉 Jméno však není důležité. Těm, kteří by přijet ze zahraničí nemohli bychom alespoň poslali nějakou zdravici a pár fotek či selfíček… 😉

1716419687