„Železniční“ (uskutečněná akce)

V sobotu 28.4.2018 proběhla vyjížďka s názvem „Zelezniční“.

Po asi týdnu, kdy se neustále zlepšovaly předpovědi počasí, „skončily“ ve čtvrtek předpovědí polojasného a relativně teplého dne a v pátek předpovědí téměř jasného a ještě teplejšího dne. Nakonec jsme se sešli pod krásnou modrou oblohou, celý den bylo teplo a ti odvážnější z nás, kteří si během dne (a jízdy) svlékli bundy – lehce se i připálili…

Sešli jsme se ráno v sobotu v Brandýse nad Labem „u stíhačky“ a po krátkém povídání jsme vyrazili na první část naší cesty – směr Kolín. Musím se omluvit Zederovi, který v textu pozvánky četl o plánovaném odjezdu v 9.45, zatímco já počítal s odjezdem dle itineráře v 9.15. Skutečně jsem zanechal v textu chybku a na příště se asi vyhnu popisu časů v pozvánkách. Přesto je dobré vždy prostudovat itinerář, tam by to mělo být O.K.. 

Vyrazili jsme tedy na Čelákovice, v Mochově se k nám přidal Jakub s Míťou a krátce jsme se zastavili za Českým Brodem, kde jsme udělali krátkou, specializovanou „holčičí“ pauzu pro naše moto dámy. Mezitím nás tam dojel Medicinman s partnerkou a tak jsme pokračovali poněkud nudnou, ale rychlou cestou na Kolín. Kousek za Českým Brodem jsme „nabrali“ Zedera (který nás díky rannímu nerozumění s časem odjezdu krátce stíhal), potom se přidal před Kolínem „Airman“ Slávek a tak jsme dojeli až k řepařské drážce. Příště si budu muset napsat kdo kdy a kde se přidá, protože jsme před Kolínem profrčeli kolem Eurocycles a tudíž jsme ujeli Ivě a Petrovi.. J Zastávka tam sice nebyla stoprocentně plánovaná, tak nějak jsme s ní původně počítali. Jenže díky pauze u Českého Brodu jsme pak už jen hnali k řepařské drážce… Naštěstí to Petr s Ivou neměli daleko a přijeli za námi chvíli po nás..

U drážky na nás čekali další kamarádi, a protože se objevily hlasy, že si někteří chtějí užít vyhlídkovou jízdu, nakonec jsme po občerstvení a cca hodinovém čekání jeli téměř všichni. A bylo to jiné, ale fajn. Ti mladší mají krásný tip na víkend se svými ratolestmi, ti starší si alespoň užili jízdu a přepadení vlaku během cesty místními cowboys.. J Bylo to zkrátka něco jiného a museli jsme ocenit, jak Kolínskou řepařskou drážku pozdvihli místní nadšenci doslova z popela…

Po návratu jsme udělali společné foto a odfrčeli jsme přes Kolín a Bečváry směrem k další zastávce – na blízkou ZŽZ – Zahradní železnici Zásmucka… Tam jsme se sice tolik nezdrželi, ale také se nám tam moc líbilo a prohlédli jsme si, co vybudovali místní „vláčkoví“ nadšenci. A bylo toho skutečně hodně. Navíc jsme museli obdivovat nadšení a ochotu, s kterou po celý den vozili ve svých (nebo spíše) na svých vlacích spousty spokojených dětí a často i jejich rodičů. No a ocenit krásné a udržované stroje, včetně miniaturní parní lokomotivy, poháněné skutečným a funkčním parním strojem na uhlí – mohou skutečně všichni a nejen znalci a nadšenci. Pánové z ZŽZ jsou opravdoví fandové a rozdávat radost skutečně umí…

Museli jsme však pokračovat dál, protože ve Zruči nad Sázavou – na předposlední zastávce naší trasy jsme měli domluvenou polévku. Zájemci si samozřejmě mohli dát i nějaké další jídlo, ale od počátku jsem doporučoval, aby si zájemci o závěrečný biftek nechali v žaludku nějaké místo.. J Snad všichni poslechli a jak věřím – nelitovali. A tak jsme se svezli kousek po „kutnohorské“, abychom odbočili na Červený Hrádek, Jindice a Uhlířské Janovice, pokračovali jsme na Janovickou Lhotu a Čestín až do Zruče.

Po poměrné krátké pauze spojené s polévkou, kávou a nějakou tou limonádou jsme vyrazili na poslední část naší trasy. Už od Bečvár a hlavně od Uhlířských Janovic jsme si užívali více „přírodních“ úseků. Sice občas s horšními silnicemi, ale o to krásnější pasáže v lesích a mezi polemi. Ze Zruče to bylo ještě lepší: Dali jsme se serpentinami na Chabeřice a Kácov, po jehož projetí jsme krátce využili nové asfaltky směrem k dálnici, ale v Licoměrsku jsme odbočilli na postarší, ale krásnoou zatáčkovitou silničku směrem na Zdebuzeves a Radonice až k „rybičkám“, kde jsme odbočili na hezkou cestou údolí k Ćeskému Šternberku. Dále jsme pokračovali opět zatáčkami do kopců smerem na Otryby a Zalíbenou, kde jsme odbočili vlevo na pěkný lesní úsek směrem na Kozojedy. Po drobné „technické pauze“ v lese jsme pokračovali až do Ratají nad Sázavou, za nimi jsme odbočili na Talmberk a Sázavou a pokračovali jsme na Stříbrnou Skalici a Hradec až k Jevanskému rybníku, u kterého jsme odbočili na krásný lesní úsek do Struhařova. Pak již jen odbočka vpravo na Svojecite a další odbočka vlevo do Klokočné… Celá etapa ze Zruče až do Klokočné byla dle mého názoru moc pěkná a zejména lesní úseky v okolí Ratají, Sázavy, Stříbrné Skalice a Jevan se dle vyjádření některých účastníků moc líbily.

My jsme však (s drobným zpožděním) již parkovali „U Koryta“, anebo – jak říkáme my motorkáři – „U dědka Krkovičky“.. J Pan majitel už na nás čekal a tak jsme vzápětí objednávali různé dobroty „dle vkusu každého soudruha“. Já si dal pěkně prorostlou krkovičku – na počest pana majitele, který v sobotu slavil „kulatých“ 66 let. Moc jsem si pošmákl a nevím o nikom, komu by jím objednané jídlo nechutnalo…

Vše hezké jednou končí a tak jsme se postupně začali vytrácet domů. Někteří (Ruda, Ivo a Olda s kamarádem) směrem na Hradec Králové, další (Martina a Zdeněk, Pavel s přítelkyní a Slávek) na Prahu a my s Jankou, Míťou a Jakubem mířili „na sever“ směrem na Mukařov, Říčany (tankování) a pak ještě kousek společně k Čelákovicím, kde jsme se rozdělili a s Janou jsme to projeli zpátky na Brandýs a Benátky až do Mladé Boleslavi, kam jsme dojeli před devátou večer za téměř úplné tmy.

Každý to měl jinak, my ujeli krásných 330 kilometrů (ani jsme tolik nečekali) a byli jsme spokojení z krásných zážitků a příjemného setkání s kamarády.

Na tomto odkazu mohou zájemci nalézt fotografie z vyjížďky „Zelezniční“. Dále zatím poslali odkazy na galerie Petr a Iva a také Olda, čili Sabbath65. :-). Další fotky poslala Martina a tak jsem je s jejím laskavým svolením doplnil do naší galerie. A s další galerií se připojili také Jakub s Míťou, Pavel, alias Medicinman a Jirka zvaný MacHoody.

DISKUSE o uplynulé akci