Nášivky Raiders

Někdy v roce 2015 nabízel v diskusi na Motorkářích jeden člověk nášivku „RaideR“. Chvíli jsme si psali, ale domluva s ním byla mírně řečeno „složitá“. Dotyčný se vyhnul odpovědi na otázky ohledně kvality, nebyl schopen vyjádřit k termínu dodání a navíc požadoval platbu dopředu. Nabízel jsem mu dobírku, kterou považuji tak nějak za „férovější“ – už jen proto, že člověk platí až ve chvíli, kdy odesílatel něco posílá. (Tedy alespoň u dobírek vždy předpokládám, že druhá strana vůbec něco pošle a neudělá nějakou „levou“…). Po několika zprávách a dohadování typu „musím si nejdřív nashromáždit peníze a pak Ti to dám vyrobit“ jsem další diskusi s dotyčným vzdal. Připadalo mi to nejen nedůvěryhodné, ale i hloupé.

Rozhodl jsem se tedy najít mnou obdivované logo na internetu. Našel jsem dvě – „StrykeR“ a „RaideR“ – což byla loga z takové té „reklamní dvojice“ od Yamahy. Z bývalého zaměstnání jsem znal firmu, která nám vyráběla reklamní trička, mikiny, ručníky, a další reklamní předměty a požádal jsem je, jestli by mi tu „RaideR“ nášivku nevyrobili.

Pravda – když mi sdělili cenu, málem jsem upadl. :-(  Kusová výroba takovýchto nášivek je s ohledem na počáteční náklady skutečně drahá.

V rámci zakázky jsem totiž musel kromě vlastní výroby nášivek zaplatit další práce. Moje předloha – obrázek z internetu neměl sice úplně nejmenší rozlišení, ale pro další zpracování k výrobě nášivek nestačil. Musel jsem tedy v první řadě zaplatit práci grafika, který upravil mnou zaslaný obrázek do většího rozlišení a následně jej musel „vyčistit“ do lepšího a „ostřejšího“ stavu. Teprve takto zpracovaný obrázek mohl dále zpracovat, resp. vytvořit z něj „obrázek v křivkách“ a teprve ten slouží jako podklady pro přípravu a výrobu vyšívacího programu… To vše je nutné platit i v případě, kdy si člověk chce nechat vyrobit pouhou jednu nášivku… Cena té nášivky se tedy skládá minimálně ze čtyř položek: Práce grafika, další práce při tvorbě a úpravě „křivek“, výroba vyšívacího programu plus vlastní výroba nášivky.

Díky tomu byly první mnou objednané nášivky za dost vysokou cenu, ty počáteční náklady se prostě musí zaplatit, i když se objednává byť jen jedna nášivka. Ale co bych neudělal pro pěknou „RaideR“ nášivku… Chtěl jsem původně ty nášivky dvě, v té době jsem věděl o cca pěti, či šesti Raiderech, resp. jejich majitelích. Protože dva z nich o nášivku také projevili zájem, nechal jsem jich v první objednávce udělat pět. V té době jsem ani nečekal, že by snad o nášivky byl větší zájem – však i Raideristů jsem znal jen pár…

V každém případě lze k ceně připočítat různé další „vychytávky“, jako např. výroba vícebarevné nášivky (více nití různých barev), nebo třeba výroba nášivky s nažehlovací vrstvou na rubu (směšných cca 10,- Kč k ceně nášivky) a další.

Snížit cenu může naopak množství zadané do výroby, ale museli bychom se bohužel v tomto případě bavit o nášivkách v počtu nad 100 ks, případně výše a slevy v takovém případě nejsou bůhvíjak velké. Na tomto místě dodávám, že se mi podařilo vyjednat přímo s jednatelem firmy drobnou slevu, resp. o něco málo nižší cenu, kterou by byli ochotni účtovat při výrobě nášivek od 50-ti ks výše. V případě „RaideR“ nášivek určitě výroba tolika kusů nehrozí, ale doufám, že tuhle slevu budeme moci využít v budoucnu při výrobě nějakých triček, mikin, apod. Mám nějaké vzorky a dost lidí když je viděli, tak se hlásili, že by něco takového také chtěli. (Připravuji k tomuto tématu podrobnosti…)

Osobně na výrobě těch nášivek nemám prakticky žádný „kšeft“, protože díky již zmíněným počátečním nákladům mě výroba prvního kusu té nášivky stála tisíce. Vím však, že se ta nášivka líbí dalším lidem, a když už jsem si ji nechal vyrobit, snažím se alespoň, aby se mi postupně vrátily prvotní náklady do výroby vložené. Takže si nechávám na té nášivce drobnou marži a doufám, že se mi zmíněné náklady vrátí alespoň postupně po letech. Někteří z Vás již tuto nášivku mají – nabízel jsem ji za 350 Kč (nebo za adekvátní sumu v €). Nemám to spočítané úplně přesně, ale odhaduji, že výrobou (resp. prodejem) následujících cca 20-ti dalších nášivek se mi již počáteční vklady „vynulují“, tedy vrátí. Ostatně – při počtu Raiderů v České a Slovenské republice – a při počtu skutečných zájemců o tuto nášivku (kterých je přirozeně ještě méně) bych na tomhle skutečně nezbohatl… J A pokud by mi něco drobného v budoucnu zbylo, použiju to na uhrazení ročního poplatku za webovou doménu pro nás všechny, jakož i za její údržbu, za roční pronájem webového prostoru (webhosting) a další věci, které nutně musím zaplatit v souvislosti s našimi „Raider“ stránkami…

Každopádně: Pokud by někdo chtěl nášivku „RaideR“, nechť se ozve na email, nebo (raději večer) telefonicky. Mám jich v současnosti ještě několik k dispozici a případně mohu nechat udělat další. Aktuálně jsou (a vlastně doposud vždy byly) k dispozici nášivky na podkladové látce „černý satén“ a vlastní výšivka (nápis i okrajová linka) má bílou barvu. Doposud všechny nášivky jsem nechal vyrobit také s již zmíněnou nažehlovací vrstvou. (Mám svoje nášivky na zádech sice přišité, ale vždy je dobré, mít je také „přižehlené“. (Nášivka, která by byla pouze přižehlená by se postupně na okrajích mohla začít „odloupávat“ a naopak – nášivka pouze na krajích přišitá by uprostřed dělala „bouli“, takže má dle mého smysl využít obojí…)

Napadlo mě však, že vymyslet se dá třeba i nějaká zajímavá barevná kombinace, protože jak je vidět na obrázku – jedna část výšivky je z písmen a druhá z vyšité linky na okraji. A tedy si umím představit například červený nápis „RaideR“, s bílou linkou na kraji – pokud má někdo například červeného Raidera, umím si představit třeba modrý, nebo stříbrný, či zlatý nápis a bílé okraje v případě, že má někdo modrého, stříbrného, či zlatého Raidera, anebo vše i obráceně, tzn. barevnou linku, plus bílý, nebo jinak barevný nápis…

Také podkladová látka by mohla být kupříkladu bílá s písmeny jiných barev, ale podklad a písmo by mělo být vždy ve výraznějším kontrastu – tzn. nedá se moc předpokládat, že by na např. bílém podkladu byla dobře vidět výšivka třeba zlatou nití, apod. Navíc je ta bílá podkladová barva vcelku „nemotorkářská“, příliš světlá a asi by se i rychle špinila. Nehledě na skutečnost, že bychom si zřejmě museli nechat udělat dost velké množství výšivek s bílým podkladem, aby se továrně vůbec vyplatilo nakoupit kvůli nám bílou saténovou podkladovou látku… Takže pokud jde o podkladovou látku, doporučuji vždy ten černý satén…

Také kombinace různě barevných písmen by se mně osobně určitě nelíbila, ale jak se říká – „proti gustu žádný dišputát“. Možností je zkrátka spousta…

Pokud by tedy někdo chtěl nášivku „RaideR“, mám ještě nějaké ty černobílé, případně mohu nechat vyrobit další, eventuálně i s jinou barvou nitě. Rozměry nášivky jsou 225 x 90 mm (vždy v tom „nejširším“ místě). Ještě důležitá informace k rozměru: Kdyby si někdo přál jiný rozměr, může být rozdíl oproti stávající nášivce maximálně plus, nebo minus 10%. V případě, že rozdíl byl větší, musel by se už nechat udělat jiný vyšívací program (jde tam o počet stehů při vyšívání – u příliš „malé“ nášivky by bylo stehů buď „ošklivě“ moc přes sebe a u příliš zvětšené nášivky by jich bylo naopak nepěkně málo… ). A jako majiteli vyšívacího programu, který jsem v počátcích zaplatil se mi nechce platit nový kvůli pár kusům větších, či menších nášivek… ).

DISKUSE k tématu Nášivky Raiders